Ostre słowa Putina i pokaz siły podczas 75 rocznicy walk pod Leningradem

W czasie uroczystości upamiętniających 75 rocznicę przełamania przez wojska sowietów oblężenia Leningradu, prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, że „nie ma i nie będzie przebaczenia dla nazistów”, którzy pragnęli otoczone miasto „złamać poprzez cyniczne zamęczenie” ludności cywilne.

– Nie ma i nie będzie przebaczenia dla nazistów, którzy postanowili złamać niedostępne miasto poprzez cyniczne zamęczenie; celowe, świadome wyniszczenie setek tysięcy cywilów – takie słowa padły z ust rosyjskiego prezydenta w czasie wygłaszania przemowy przed koncertem upamiętniającym 75 rocznicę przełamania blokady Leningradu w Petersburgu. W hołdzie ofiarom którzy zginęli podczas ostrzału artyleryjskiego i bombardowań lotniczych, a także z głodu i zimna, Putin złożył wieniec pod pomnikiem Matki Ojczyzny na Cmentarzu Piskariowskim w północnej części Petersburga. Pomnik upamiętnia setki tysięcy ofiar pochowanych tam w zbiorowych grobach.

kobiety siedzące w domu ze zburzoną ścianą

Następnie rosyjski prezydent apelował jak ważne jest, aby „prawnukom zwycięzców” przekazać „bohaterską prawdę o Leningradzie w czasie blokady”. Trzeba „wytrwale stać na straży pamięci każdego, kto przybliżał zwycięstwo” podkreślał Putin. 27 stycznia 1944 roku Niemcy po trwającym blisko 900 dni ataku na nadnewskie centrum dali za wygraną Armii Czerwonej. Leningrad obok Moskwy i Kaukazu stanowił jeden z trzech głównych celów hitlerowskiej operacji „Barbarossa”. Trwająca od 8 września 1941 blokada Leningradu uniemożliwiała zaopatrzenie miasta inną drogą niż trasą wyznaczoną przez jezioro Ładoga. W dalszej fazie walk odzyskany został również wąski korytarz przybrzeżny, który nieco poprawił sytuację oblężonych. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Szacunkowo w czasie wojennej nawałnicy mogło zginąć nawet blisko 1,5 miliona radzieckich mieszkańców miasta.

Nie wszyscy byli jednak zadowoleni ze sposobu upamiętnienia 75 rocznicy wycofania wojsk hitlerowskich Niemiec. „Nie trzeba potrząsać szabelką, by upamiętnić tych, którzy zginęli”- pisali w liście skierowanym do władz miasta działacze grup społecznych, lokalni deputowani, historycy, a także kombatanci. Mimo to przemarsz odbył się według pierwotnych założeń. Podczas defilady wojskowej w Petersburgu zaprezentowane zostały wozy bojowe piechoty, systemy rakietowe S-400, wyrzutnie artyleryjskie, Iskander-M oraz ponad 80 modeli sprzętu wojskowego i specjalistycznego. W przemarszu udział wzięło ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, elewów uczelni wojskowych i funkcjonariuszy resortów siłowych. Jednym ze skandali związanych z obchodami jest również ostro krytykowany przez władze film „Święto” (ros. Prazdnik) autorstwa reżysera Alexey ‘a Krasovsky. Historia opowiada o problemach jakie dopadają zamożną rodzinę zamieszkującą oblężony Petersburg w Sylwestrową Noc. Komedia wzbudziła negatywne opinie partii rządzącej i została uznana za prześmiewczą w stosunku do ofiar oblężenia. 3 stycznia film miał swoją premierą w Internecie. Reżyser nie zdecydował się jednak na próbę zabiegania o zezwolenie na dystrybucję w kinie.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *