buty ustawione w okrąg

Jak pozbyć się przykrego zapachu butów

Buty to część garderoby, która może nam sprawiać duże kłopoty. Szybko się brudzą. Sporym problemem może być też nieprzyjemny zapach jaki wydobywa się z naszego obuwia. Na szczęście możemy sobie łatwo z tym poradzić. Przydadzą się nam do tego rzeczy, które każdy z nas ma w domu…

Usuwamy brzydkie zapachy z butów domowymi sposobami

  • Na pierwszy ogień idzie wszystkim dobrze znana soda oczyszczona. Wystarczy wsypać czubatą łyżeczkę proszku wprost do buta i pozostawić go na kilka godzin. Soda oczyszczona wchłonie pot i usunie nieprzyjemny aromat. Następny krok to usunięcie sody oczyszczonej z butów. Wystarczy je dokładnie wytrzepać lub odkurzyć odkurzaczem. Jeśli nie mamy w naszej kuchni sody oczyszczonej, to możemy zawsze użyć proszku do pieczenia. Zadziała identycznie jak soda oczyszczona.
  • Zima to czas kiedy chętnie sięgamy po cytrusy. Po zjedzeniu smacznych pomarańczy czy po wyciśnięciu cytryn do ostatniej kropli zostają nam skórki. Możemy je wykorzystać żeby odświeżyć nasze obuwie. Olejki eteryczne zabiją nieprzyjemny zapach i pomogą zabić bakterie. To tani i ekologiczny sposób.
  • W usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z butów pomoże nam także herbata. Wystarczy włożyć kilka torebek do środka buta. Jeśli dysponujemy tylko liściastą to możemy wsypać kilka łyżeczek herbaty do starej skarpetki. Aby wzmocnić efekt działania herbaty możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Dzięki niemu nasze buty będą pięknie pachnieć.

Trochę mniej typowe sposoby na odświeżenie obuwia

  • Masz kota? To świetnie się składa. Weź trochę żwirku dla kotów. Każdy miłośnik futrzaków wie, że taki żwirek świetnie absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy… Po kilku godzinach nasze buty będą idealnie suche.
  • Pomoże też zimno… Wkładamy nasze buty do torby, szczelnie zawiązujemy hop do zamrażalnika. Takie buty powinny zimować przynajmniej przez całą noc. Ten sposób nie rozwiąże naszego problemu na stałe. Zimno nie zabija zapachu, ale przynajmniej na jakiś czas nasze obuwie przestanie śmierdzieć. To rozwiązanie tymczasowe, ale sprawdzi się gdy nie mamy innych środków pod ręką.

Unikajmy cuchnącego kłopotu

Jak sprawić żeby nasze stopy mniej się pociły? Istnieje na to kilka prostych sposobów. Po pierwsze wybierajmy buty z przewiewnych surowców, na przykład ze skóry. Warto też regularnie zmieniać obuwie, nie chodzić ciągle w tej samej parze.

Dbajmy o nasze buty. Regularnie je czyśćmy i odświeżajmy. Jeśli nasze stopy nadmiernie się pocą, to używajmy specjalnych dezodorantów. Pomogą też ziołowe kąpiele w naparze z szałwii lub lawendy.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *